Cestník

"M ě s t a   j s o u   k ř i ž o v a t k y   c e s t  a   z á k l a d y  c i v i l i z a c í"

Evropa Asie Amerika Austrálie Afrika
 

index > Amerika > Chicago

    nahoru
   

Chicago - špína chudoby i lesk bohatsví
Illinois, USA 


 Jeden den v Chicagu - reportáž
  nahoru

Dálnice Interstate 90 a 94 protínají napříč celý Wisconsin a spojují i nejdůležitější města oblasti Minneapolis – St. Paul a Chicago.
příjezd do Chicaga volíme ze severu od Millwaukee, ovšem na hranici států Wisconsin a Ilinois začíná placená dálnice (tollway), která vede do centra města. Naštěstí existuje pěkná silnice 41, která vede souběžně a také vede přímo do centra města. Její výhodou je, že má snad lepší povrch než placená dálnice je zdarma.

Jedeme tedy nejdříve po 41 a pak po 68, která vede historickou čtvrtí Old Town. Dnes jsou zde spíše nízké domy se spoustou špinavých reklam. A pak kolem Lincoln Parku a sochy Lincolna nebo přes historicky cenou čtvrť výstavních budov z meziválečné éry. Golden Coast. A zpět na pobřežní dálnici mezi mrakodrapy.

Teď se vyskytuje první problém, a to kde zaparkovat. Naštěstí víme o zábavním centru Navy Pier, kde jsou parkoviště, ale bohužel všechny placené a to  a cena za hodinu stání je od 8 USD, což je pěkně mastné. Nakonec na jednom z nich kotvíme našeho oře. A pomá
háme s věcma  Verče, Tomovi a Romanovi.  Na nadzemku, ta se ovšem v úseku severně od centra v podzemí, takže, takže máme trochu problémy.

Po dojem
ném loučení a obědě u  fast foodu Subway míříme k říčce Chicago River, kde se nachází jedny z mála budov , které přežili požár města v roce 1871, Wrigley Building, což je hezký a světlý vysoký dům. Styl něco jako naše secese a kolem něho se rozprostírají mrakodrapy na všechny strany. Za pozornost stojí obytná budova asi o 30ti patrech, kde zajímavě vyřešili problém s parkováním a to tak, že spodní třetina budovy, je uzpůsobena jako garáže p. A z venku je vidět zaparkovaná auta, která vypadají, že každou chvíli vypadnou. A zbylé dvě třetiny budovy jsou pak apartmány.

Po padacím mostě přecházíme do centra města čtvrti LOOP, která je srdcem Chicaga.. Jméno dostal po nadzemní dráze, která se kolem čtvrti obtáčí jako smyčka (loop). Sama čtvrť je seskládaná jen z mrakodrapů, což vytváří dojem úzkých ulic nad kterými ještě projíždí se strašným skřípěním nadzemní dráha. Asi největší perlou této čtvrti je jede z nevyšších mrakodrapů na světě Sears Toner. Před mrakodrapem se nachází malý parčík, kde se zakloněnou hlavou turisté sledují skleněné stěny mířící vzhůru do nebes. Nebo je možnost za 9,50USD se nechat vyvést na vrchol, kde je vyhlídková plošina Sky deck.

V Chicagu je šachovnicový systém ulic, takže je dost těžké se ztratit. Vydáváme se na břeh jezera, kde se nachází Grant park, který je zbudován podle parku v pařížském Versailles. Takže už samotný most přes železniční stanici, vypadá jako most přes Seinu. Na samotném pobřeží se pak nachází velká fontána (podobná jako ve Versailles). Nese jméno Buckinghamova fontány a my jí známe ze znělky amerického seriálu Ženatý se závazky.. Odtud je asi nejhezčí pohled na město přes fontánu na mrakodrapy. V létě po západu slunce bývá fontána nasvětlena barevnými světly.

Procházíme po pobřeží, kde kotví mnoho lodí malých i větších až k atrakci Navy Pier. Což je dlouhé molo plné zábavy. Je zde vybudován zábavní park se spoustou restaurací a obchodů, to vše je doplněno obřím kolem. A taky odsud vyráží množství lodí na okružní plavby nebo rychlé jetboaty určené na adrenalinové plavby.

Vracíme se zpět k autu a po dálnici 41 se snažíme vymotat z města, což při hustotě provozu trvá asi tři čtvrtě hodiny a pak už rychle zpět do Milwaukee a Wisconsin Dells.


 Průvodce městem
  nahoru

Jedno z největších měst Ameriky, leží na břehu Michigenského jezera. Město je postaveno šachovnicovým systémem ulic, takže je dost těžké se ztratit

Centrum města je čtvrť LOOP. Jméno dostal po nadzemní dráze, která se kolem čtvrti obtáčí jako smyčka (loop). Sama čtvrť je seskládaná jen z mrakodrapů, což vytváří dojem úzkých ulic nad kterými ještě projíždí se strašným skřípěním nadzemní dráha. Asi největší perlou této čtvrti je jeden z nevyšších mrakodrapů na světě Sears Tower. Před mrakodrapem se nachází malý parčík, kde se zakloněnou hlavou turisté sledují skleněné stěny mířící vzhůru do nebes. Nebo je možnost za 9,50USD se nechat vyvést na vrchol, kde je vyhlídková plošina Sky deck.

Na sever od centra za říčkou Chicago River, se nachází jedny z mála budov, které přežili požár města v roce 1871, Wrigley Building, což je hezký a světlý vysoký dům. Styl něco jako naše secese a kolem něho se rozprostírají mrakodrapy na všechny strany. Za pozornost stojí obytná budova asi o 30ti patrech, kde zajímavě vyřešili problém s parkováním a to tak, že spodní třetina budovy, je uzpůsobena jako garáže p. A z venku je vidět zaparkovaná auta, která vypadají, že každou chvíli vypadnou. A zbylé dvě třetiny budovy jsou pak apartmány.

Podél břehu jezera je od severu Golden Coast což je Lincoln Park se sochou Lincolna a historicky cenná čtvrť výstavních budov z meziválečné éry. Vedle je historická čtvrť Old Town. Dnes jsou zde spíše nízké domy se spoustou špinavých reklam. 
Dále na jih je zábavní centrum Navy Pier. Což je dlouhé molo plné zábavy. Je zde vybudován zábavní park se spoustou restaurací a obchodů, to vše je doplněno obřím kolem. A taky odsud vyráží množství lodí na okružní plavby nebo rychlé jet boaty určené na adrenalinové plavby.

Dál je jachetní přístav, kde kotví mnoho lodí malých i větších. A za ním Grant park, který je zbudován podle parku v pařížském Versailles. Takže už
samotný most přes železniční stanici, vypadá jako most přes Seinu. Na samotném pobřeží se pak nachází velká fontána (podobná jako ve Versailles). Nese jméno Buckinghamova fontány a my jí známe ze znělky amerického seriálu Ženatý se závazky.. Odtud je asi nejhezčí pohled na město přes fontánu na mrakodrapy. V létě po západu slunce bývá fontána nasvětlena barevnými světly.
 


mail

 

  

 

 Města Světa 2006   f.bursik@seznam.cz