Cestník

"M ě s t a   j s o u   k ř i ž o v a t k y   c e s t  a   z á k l a d y  c i v i l i z a c í"

Evropa Asie Amerika Austrálie Afrika
 

index > Amerika > Milwaukee

    nahoru
   

Milwaukee - domov motorek Harley Davidson
Wisconsin, USA 

 Reportáž o městě
  nahoru

Betonová dálnice Interstate 94 z Madisonu se začíná čím dál více zaplňovat automobily, je vidět že se přibližujeme k velkému městu i když les kolem dálnice svědčí spíše o opaku. Až najednou se objevuje obři elektrárna a obrovská průmyslová zóna uprostřed které se rozkládá moderní stadion Miller park se zatahovací střechou.

Špatné značení nás vůbec nenavádí do centra (downtown) , a tak se snažíme nikam neodbočovat a jet rovnou za nosem. Po levé straně se objevují výškové budovy a silnice se rozděluje. Na výběr máme přístav nebo Lakeside. Vybíráme druhou možnost a před námi se z ničeho nic rozprostře obrovská vodní plocha Michiganského jezera. Auto parkujeme v parkovacím domě asi o 6 patrech, naproti zajímavě vyhlížející budově Art house. Budova má představovat loď kotvící v přístavu a je to doopravdy nádherná stavba,
která se stala symbolem nejenom Milwaukee, ale i celého Wisconsinu. Uvnitř se dnes nachází muzeum moderního umění.

Po Wisconsin Av. procházíme centrem města, které je slátaninou všeho možného. Vedle mrakodrapu končících někde v mracích je napodobenina barokní stavby a přímo naproti hotel ve stylu vrcholné renesance. Ovšem pěkná procházka centrem vede kolem místní říčky, kde obdivujeme zvedací mosty.

Podél pobřeží Michigenského jezera se táhne park, který je jak stvořený pro ranní proběhnuti nebo odpolední piknik. Bohužel dnes je zataženo, a tak nevidíme nádherný most na jihu u přístavu a centrum města je také skováno v mracích. Ovšem silný vítr vyvolává na ploše jezera velké vlny, které se tříští o ocelové pažení nebo kameny chránící malý přístav, kde obdivujeme soukromé jachty.

Vyrážíme na prohlídku pivovaru Miller a továrny Harley Davidson, ale obě atrakce mají zavřeno, a tak se snažíme vrátit zpět na dálnici do
Madisonu, což není vůbec jednoduché. Naštěstí se nakonec poštěstilo.
 


mail

 

  

 

 Města Světa 2006   f.bursik@seznam.cz