Cestník

"M ě s t a   j s o u   k ř i ž o v a t k y   c e s t  a   z á k l a d y  c i v i l i z a c í"

Evropa Asie Amerika Austrálie Afrika
 

index > Amerika > Salt Lake City

    nahoru
   

Salt Lake City - Mormoni a sůl
Utah, USA 

A) Jeden den v Salt Lake City - reportáž
B) Centrum města
C) Okolo centra
D) Ubytování
E) Zábava
F) Doprava
G) Okolí města


Hlavní město mormonské církve církve leží v severní části státu nedaleko Velkého Solného jezera na úpatí pohoří Wasatch Mauntain.  Dnes je významným centrem celé oblasti Skalistých hor, nachází se zde mezinárodní letiště a mnoho nadnárodních společností má sídlo právě zde.
Do podvědomí celosvětové veřejnosti se město zapsalo nedávnými zimními olympijskými hrami v roce 2002.


 A) Jeden den v Salt Lake City - reportáž
  nahoru

Dálnice se s blížícím se velkoměstem začíná rozšiřovat a aut přibývat. Pořád nevidíme Solné jezero, což jak zjišťujeme pohledem do mapy ani není možné, protože město vůbec neleží na břehu jezera, kolem pobřeží se nachází jen průmyslové zóny. Centrum města se rozkládá těsně pod horami kolem náměstí Temple Square.
Autem zajíždíme k informačnímu centru, které se nachází naproti utažskému parlamentu (State Capitol), kde parkujeme zadarmo a dostáváme mapu města. Centrum města je Temple square, což je náměstí s hlavním mormonských chrámem. Ten obcházíme po vlastních a před vchodem se ptáme statné paní s visačkou, jestli se můžeme podívat dovnitř do chrámu?
„Do chrámu ne, ale do mormonského návštěvního centra můžete, tam si můžete zadarmo poslechnout sborový zpěv a dokonce se Vám bude někdo věnovat přímo v češtině!“ Nechat se verbovat do církve Ježíše Krista posledních dnů to se nám moc nechce, tak radši informační centrum této církve obcházíme obloukem. Všude kolem nás se pohybuje mnoho slušně oblečených lidí. U mužů zásadně kravata a
košile, kdo není takto oblečen, tak se hned prozradí, že  je turista. Také všichni mají visačky se jmény a popřípadě s vlaječkou, kde působili nebo odkud pochází. Nikoho s českou vlaječkou však nepotkáváme. Aspoň obcházíme Temple square, který obklopují zahrady plné květin. Vše je upravené a barevné. Před katedrálou se nachází velký bazén, který je plný tak, až se na vrcholu tvoří kapka.
Kousek od katedrály se nachází bílý mrakodrap, což je hlavní úřad církve i s kostelem. Zvenčí ovšem vypadá jako tuctová budova.

Vracíme se zpět k informačnímu středisku města naproti kapitolu, jehož prohlídku musíme oželet, protože se rekonstruuje a ještě 4 roky budou práce pokračovat. Hledáme blízký Walmart a hledání je to úspěšné. Je to spíše obchodní dům o několika patrech než klasický hypermarket, ale to nevadí. Doplňujeme zásoby jídla a pití a vypalujeme další cédéčko fotek. Po chvilce bloudění nacházíme nájezd na dálnici I-80, která vede na západ a krátce po výjezdu z města nás děsí cedule s nápisem Reno 532 mil, což je největší vzdálenost jakou jsme kdy v Americe viděli.

Dálnice se kroutí po pobřeží Velkého solného jezera, kde se zastavujeme vyzkoušet slanost vody. A je doopravdy slaná!

 B) Centrum města
  nahoru

Hlavní město mormonské církve církve leží v severní části státu nedaleko Velkého Solného jezera na úpatí pohoří Wasatch Mauntain.  Dnes je významným centrem celé oblasti Skalistých hor, nachází se zde mezinárodní letiště a mnoho nadnárodních společností má sídlo právě zde.

Do podvědomí celosvětové veřejnosti se město zapsalo nedávnými zimními olympijskými hrami v roce 2002.

Temple square
Je náměstí s hlavním mormonských chrámem, který obklopují zahrady plné květin. Vše je upravené a barevné. Před katedrálou se nachází velký bazén, který je plný tak, až se na vrcholu tvoří kapka. 

The Tabernacle
významné místo mormonské církve, kde lákají nové členy a zpívá zde proslulý mormonský chór a nebo zde probíhají každodenní varhanní koncerty
Muzeum dějin církve – expozice o začátcích a současnosti mormonské církve

LDS Conference Center -  bílý mrakodrap, což je hlavní úřad církve i s kostelem. Zvenčí ovšem vypadá jako tuctová budova, ale se shora je nádherný výhled na celé město.

Vstup je do všech výše uvedených míst zdarma

Pioneer Memorial Muzeum
muzeum o průkopnických dobách, vstup zdarma 

State Capitol
překrásná budova, která s mocnou kopulí dominuje celému městu


 C) Okolo centra
  nahoru

Utažská Univerzita
místo kde byla při olympijských hrách olympijská vesnice

Utah muzeum of fine Arts
Muzeum výtvarného umění (vstup zdarma)

Hogle ZOO
vstupné 5 USD 

 D) Ubytování
  nahoru

Salt Lake City KOA (1400W North Temple) 19 USD za stan

Sezónní tábořiště jsou ve Wasatch Mountains a v kaňonu Cottonwood a Little Cottonwood 


 E) Zábava
  nahoru

Ve městě se nachází mnoho klubů, ale díky mormonskému vlivu jsou soukromé a je potřeba si zakoupit členství za 5 USD na týden nebo se nechat pozvat členem

Basketbal Utah Jazz je profesionální klub hrají v Delta Center

Hokejisté Utah Grizzlies hrají v E Center, kde se odehrával i finálový turnaj olympijských her 


 F) Doprava
  nahoru

Ve městě je mezinárodní letiště Salt Lake City International Airport, s městem ho spojuje kyvadlová doprava

Autobusy Greyhound vyráží všemi směry do všech důležitých měst po celém západě USA (do Los Angeles 15 hodin, San Francisco 15hod., Denver 1hod.)

Ceny jsou uvedeny na adrese
www.greyhound.com

Místní dopravu tvoří autobusy a tramvaje (cena 1 USD) a v centru města jezdí zdarma

 G) Okolí města
  nahoru

Velké solné jezero
Je velké jako moře a slané. Na jeho okrajích se tvoří solné pláže. Sůl často získávají vysušováním vody v sedimentačních nádržích podél dálnice.

Oblast Wasatch Mountain
Pohoří Wasatch Mountain má 11 lyžařských areálů v létě pak je zde mnoho míst vhodných na turistiku a cyklistiku.

Park City
Centrum zimních radovánek se nachází asi hodinku jízdy po dálnici I-80 na východ od města. Při olympijských hrách se zde konaly sjezdařské disciplíny, jsou zde i skokanský můstek a bobová dráha.
www.parkcitymountain.com
www.deervalley.com
www.thecanyons.com

Ogden
Po dokončení transkontinentální železnice se stalo se stalo významným centrem. Dnes je na místním vlakové stanici Union Station muzeum železnicese starými vlaky, auty i zbraněmi.
www.ogdencvb.com
 


mail

 

  

 

 Města Světa 2006   f.bursik@seznam.cz