Cestník

"M ě s t a   j s o u   k ř i ž o v a t k y   c e s t  a   z á k l a d y  c i v i l i z a c í"

Evropa Asie Amerika Austrálie Afrika
 

index > Amerika > St. Louis

    nahoru
  


St. Louis - skrz oblouk na západ
Missourri, USA 

Jedná se zase o velkou aglomeraci o 1,5 milionu obyvatel, přičemž samotné St. Louis má asi jen 360 tis. obyvatel. Po několika městských okruzích objíždíme město až k Forest parku, kde se nachází místní ZOO.

ZOO
Vstup je zdarma. Platí se jen za speciální vláček, který objíždí ZOO a vstupy do dětského koutku, insektária a na lachtaní show. Ale vstup a prohlížení zvířat je zdarma, stejně tak i show při krmení tuleňů. Tak toho plně využíváme a koukáme na vše živé, hlavně na mláďátka. Tak vidíme velbloudě, žirafě,
antilopě, malého medvídka malajsijského, který též vypadá jako mláďátko. Nadšení nás v zoo neopouští až do té doby než přicházíme k výběhu medvědů Grizzly, kteří na nás působní sice přívětivě a mile, ale ohromují nás svou velikostí. Tak tohohle potkat v Rocky Mountains, tak se asi po… V Yellowstonu jsme jich sice párek potkali, ale z auta nevypadali tak velcí. Dokonce jeden z medvědů vstal a jde se podrbat svoje záda o skálu, když si stoupne, tak musí měřit aspoň 3 metry. Tak to rychle pryč a to do výběhů slonů, nosorožců a hrochů, který je udělaný jako stezka džunglí, kde jsou průhledy na jednotlivé výběhy zvířat. Nejlepší je si hroší, kde jsou tyto zvířata naložena v bazénku, do kterého se dá dívat pod hladinou skrz sklo. Máme štěstí, zatímco tři členové rodinky jen tak leží, tak vykuk rodiny si vesele plave pod hladinou a ještě se stíhá usmívat do objektivů návštěvníků.

Gateway Arch
U řeky Mississippi, se nachází největší atrakce v St. Louis a to monumentální a vysoký Gateway Arch. Což je ocelový oblouk vysoký 192 m a navrhl jej finský stavitel Saarinen. Vysoký oblouk  má symbolizovat vstupní bránu na západ a dnes je památníkem všech dobrodruhů, pionýrů a  osadníků, kteří tudy prošli na západ. Vysoká ocelová konstrukce od níž se odráží slunce působí i proti vysokým budovám města monumentálně.

 


mail

 

  

 

 Města Světa 2006   f.bursik@seznam.cz