Cestník

"M ě s t a   j s o u   k ř i ž o v a t k y   c e s t  a   z á k l a d y  c i v i l i z a c í"

Evropa Asie Amerika Austrálie Afrika
 

index > Evropa > Vídeň

Vídeň (Wien)  - císařská sláva moderní metropole
Rakousko

         
A) Jeden den ve Vídni - reportáž
  nahoru

Autobusová společnost Čebus (www.acebus.cz) dělá krátké jedno i více denní zájezdy z Brna do Rakouska i dalších zemí. A každý pátek je zájezd do Vídně. Spíše než zájezd se jedná pouze o dopravu. Autobus Vás doveze k hotelu Hilton a tam zase vyzvedne. Ve Vídni je návštěvník vlastním pánem a může si dělat co chce a to bez ohledu na průvodce nebo další účastníky.

Vyrážíme v 7 hodin ráno od Brněnského Hotelu Grand. Přejezd hranice jsem ani nepostřehl, nikdo nic nekontroluje a ani při cestě nazpátek nikdo nechce vidět doklady.

Do Vídně přijíždíme po Brunnerstrasse do čtvrti Florisdorf asi v deset hodin dopoledne. Jestli do teď probíhala cesta v pohodě, tak teď je konec. Vídeň je úplně ucpaná, nekonečné proudy aut se posunují šnečím tempem. Několika pruhové třídy, tunely, mosty přes Dunaj i malé uličky jsou ucpané. Asi po hodině  konečně vystupujeme  před rozestavěným hotelem Hilton v centru města, u jednoho ze vchodů do Stadtparku. Případné občerstvení a toalety (zadarmo) jsou v nedalekém obchodním a zábavním centru Amadeus. Hned naproti je stanice metra (označení velké bílé U na modrém podkladu) Landstrassemitte U4.
Kupujeme jízdenky, jedna jízda se rovná jedné jízdence a ta stojí 1,50€.  Ve všední den se dá výhodně zakoupit Shopping Karte na všechny druhy dopravy za 4€ na den nebo karta na 24 hod. za 6€.

Po několika stanicích metrem podél řeky Vídeňky vystupujeme v stanici metra Schoenbrunn. Ta je hned vedle paláce rakouských císařů. Prohlídka je individuální (8 nebo 10€) a k dispozici návštěvník dostane takové packy, kde je na pásce namluveno něco o každé místnosti. Packy jsou i v češtině. Prohlídka zámku je individuální, bez průvodce, pouze s packou, takže každý se může procházet jak dlouho chce. Text na pacce si můžete přehrát i několikráte za sebou. Ale hrubý odhad je asi 1 hodinka při krátkém okruhu a 1,5 hodinky při delší trase. Na konci obou prohlídkových tras je obchod se suvenýry, bohužel pro nás dost drahé. Až na speciální Mozartovy kuličky, ty se vyrábějí v Salzburku z marcipánu a čokolády. Ale jsou také dost drahé (0,50€/kus), tak se prodávají na kusy.

Za pozornost stojí zámecký park, dříve sloužil jako lovecký lesík, do kterého dříve vyráželi císaři na hony. Dnes se lovecký lesík stal součástí Vídně a je z něho krásný park se spoustou zajímavostí. Procházka mezi květinovými záhony, hrající mnoha barvami., po upravených chodníčcích mezi pečlivě sestříhanými alejemi stromů je velmi příjemné a uklidňující. Prohlídku je vhodné začít u Neptunovi fontány (fontá jen občas). Hned vedle je vstup do malé zoo (Tiergarten) nebo do bludiště, do obojího se platí vstupné. Pak po klikaté pěšince vystoupat až ke Glorietu. Což je zajímavá stavbička na vrcholku kopce, odtud je výhled na velkou část Vídně.
V parku se nacházejí i římské ruiny nebo egyptský obelisk, obojí nově opraveno. Procházka po parku je příjemná za každého ročního období. Pokaždé má schoenbrunnský park své kouzlo a to zná mnoho obyvatelé rakouské metropole, kteří sem chodí na procházky nebo běhat.

Vracíme se metrem zpět do centra města na Karlsplatz, kde se nachází kostel Karlskirche, jedna z dominant města. A také Seccession, zajímavá stavba, jejíž název už napovídá v jakém stavebním slohu je postavena. Dnes se uvnitř nachází obrazová galerie. Odtud míříme kolem opery po Kartenstrasse, což je jedna z nejluxusnějších tříd města plná značkových obchodů, zlatnictvích a obchodních domů, mezi nimiž se nachází i známa cukrárna Sacher. Zde se prodávají proslulé sacherovy dorty, vše ovšem za mastný peníz. Pro našince zde není dostupné skoro nic. Ceny ve zlatnických obchodech jsou stejné jako v Brně, ovšem zde jsou částky v Eurech. Prsten za 7000€ asi své milé k svátku nekoupíte :-).

Kartenstrasse končí na hlavním náměstí Stephanplatz, kterému dominuje katedrála Stephansdom, která je stejná jako naše katedrála na Pražském hradě.  Za povšimnutí stojí ještě Haashause, který je celý ze skla a oceli. Právě dům způsobil ostré debaty při svém vzniku. Nakonec vyhráli zastánci moderní architektury v historickém centru města, a tak si dnes můžeme prohlédnout odraz starobylé katedrály ve skleněné fasádě moderního Haasova domu.

Posledním zastavením našeho výletu je Stadtpark, kde usedáme na lavičku a necháváme odpočinout naše unavené nožičky. Cestou k autobusu jdeme kolem zlaté sochy Johana Strausse. Ošlehani vídeňským větrem nasedáme do příjemně vytopeného autobusu a jedeme domů.

Jako na krajinu severně od Vídně padá tma, tak i na nás padá únava. Příjezd do Brna je chvilku po osmé hodině večerní.

Vídeň je krásná, úžasná a skvostná. Starobylé město se rok od roku stává modernějším. Čím dál více kontrastují staré stavby v centru města s vysokými mrakodrapy ze skla a oceli na břehu Dunaje.
Jaká bude Vídeň za 10let? Určitě modernější než dnes. Vídeň je dnes obrovské staveniště a pro nás by měla být vzorem hodného následování, jak modernizovat historické město a jak spojit moderní architekturu se starými a vznešenými stavbami z dob dřívějších.

B) Tři dny ve Vídni
  nahoru

1.den

Silnice v Rakousku je oproti české daleko kvalitnější a rychlostní limit je místy zvýšen až na 110km/h.Po chvíli najíždíme na dálnici A22 a po ní přijíždíme do rozpálené rakouské metropole. Jelikož je kolem šesté je Vídeň totálně ucpané město a my se jen stěží probíjíme městem do jeho jihozápadní části, konkrétně čtvrti Hütteldorf máme zajištěný Jungenherberg. Je to pětipatrová budova ukrytá za několika mohutnými stromy (5 min. od konečné stanice metra Hütteldorf). Uvnitř to vypadá stejně jako v utečenecké ubytovně v českém seriálu Konec velkých prázdnin.

Po večeři vyrážíme do nočního Prátru. Kupujeme 72hod. jízdenku na dopravu. Mají tu zajímavé automaty i na papírové bankovky.

V Prátru zkoušíme známé Obří kolo a sledujeme spousty neuvěřitelných atrakcí, při jejichž pozorování stydne v žilách krev.

Obří kolo

 

Obří kolo

jízdárna v Prátru

2.den

Snídaně probíhá ve velké hale, kde se postupně schází celé osazenstvo herberku. Jsou zde Japonci, i jiní Asiaté, černoši, lidé z celé Evropy i Američani.

Snídaně je formou chudého švédského stolu – chleba, černý, šedý a veky, k tomu máslo a džem(tři druhy).K pití čaj nebo kafe.Po snídani začínáme prohlídku Vídně. Naštěstí se náš penzion nachází 5 min. od konečné stanice metra Hütteldorf.

Co nám prohlídku znepříjemňovalo bylo šílené srpnové vedro, které rozpalovalo asfalt na ulicích města. Často jsme museli zastavovat ve stínu a dočerpávat vodu do PET flašek. Nakonec jsme zastavili nedaleko Stadt parku, vedle říčky Vídeňky v jedné vídeňské kavárně. Kde zkoušíme Eisskoffe 50ATS(125Kč), a zmrzlinu 20ATS(51Kč).

Prohlídka Vídně – bodově

 • začínáme na Karlzplatz, přestup meter U2, U3, U4, nedaleko kostel Karlskirche

 • KarlsplatzSeccession

 • Opera (Staatsoper)

 • Kärten Strasse s tovaryšským sloupem, na tom ani není poznat co jsou hřebíky a co kus stromu

 • Stephanplatz, s katedrálou Stephansdom, vstup na severní věž je za poplatek, odtud je nádherný výhled na celé město až k pahorkům za městem

 • Stadtpark, zlatá socha Johanna Strausse

 • Hundertwasserhaus, jedno z nejlepších co moderní architektura nabízí, skvělé barvy a ani jedna hrana, tekoucí voda doplňuje uvolněnou atmosféru tohoto díla. Tady nezbývá než pouze uctivě smeknout před geniálním umělcem a architektem Hundertwasserem. UNO city

 • Tramvají N  a pak O k Belvederu nádherná stavba

 • Metrem U1 k UNO city

 • V noci je skvělou atrakcí fontána na Swarzenberském náměstí, mění barvy, ze žluté až po fialovou, ale na křižíkovu fontánu to nemá.


3.den -
Vídeň historická
 • Ring – prstenec po bývalých hradbách, který obepíná celé město, výkladní skříň monarchie

 • Hofburg – sídlo císařů, dnes prezidenta, nádherné budovy

 • Muzea- Uměleckohistorické a Přírodovědné

 • Parlament

 • Radnice (Rathaus)

 • Votivní kostel (Votive kirche)

 • Metrem U4 Schönbrunn – prohlídka se speciálními přístroji i v češtině 

Marie Terezie

Parlament

Radnice

 

C) Jaká je Vídeň ?
  nahoru

Vídeň zajímavá
 
Nákupní horečku po drahých věcech nejlépe uhasíte v centru města na Maria-Hilfer Strasse.Výkladní skříň města,nepřeberné množství ochodů,obchůdků i krámečků nabízí na co si jen vzpomenete. Ale pro nás Čechy je to zde pořád velmi drahé.
V centru města se nachází tzv. Tovaryšský sloup.Jedná se o strom do , kterého tovaryši ,kteří dorazily ze zemí Českých do srdce Habsburské monarchie zatloukli hřebík. Časem se strom zaplnil hřebíky. A dnes je z něho atrakce.

 Vídeň starobylá a císařská
Všechny starobylé a zajímavé stavby a plánek jak se k nim dostat najdete v průvodci. Ale které jsou doopravdy zajímavé?
Určitě císařský Schonbrunn a jeho rozsáhlé zahrady.V těch se můžete procházet celé hodiny a obdivovat okrasné keře,rostliny i perfektně sestříhané trávníky. Cesty jsou obklopeny dovedně až umělecky sestříhanými keři, které pečlivě zakrývají zajímavé věci,tak aby je člověk spatřil až na poslední možnou chvíli a v celé kráse.Tato oddělenost cest vytváří i pocit soukromí a ticha, bohužel je to jen pocit, park je za krásného počasí doslova přeplněn lidmi,hlavně turisty s fotoaparáty,ale i místními občany,pro něž je to příjemný odpočinek od shonu velkoměsta. Ale to je daň krásy a ladnosti parku a zahrad, které rozhodně stojí za návštěvu.

Vídeň ve stylu Art Nouveau
Nádherné město se spoustou staveb mezi nimiž se nesmí opomenout stavby ve tylu Art Nouveau  z počátku minulého století. Nejznámější budovou tohoto stylu je Secession nedaleko stanice metra Karls Platz.Je to doopravdy unikátní stavbička ,která stojí za zhlédnutí.Pokud pořád nevíte odkud ji znáte,tak asi ve seriálu Komisař Rex,kde se dostala do úvodní znělky.Ve městě je takových to nádherných stav více a ve slohu Art Nouveau je postaveno i několik stanic metra U4.

Vídeň HunderWasserova
Zajímavou stavbou v centru Vídně je Hunderwasser House.Dům známého architekta.Obytný dům, který je v současné době turistickou atrakcí.Rozhodně stojí za prohlídku.Aspoň z venčí,protože dovnitř se nesmí.Souhra barev,tvarů i okolní zeleně je naprosto jedinečný a úžasný.Architekt Humderwasser postavil více staveb.Jako městskou teplárnu,restaurace na dálnici A2,ale tento dům je jedinečnou ukázkou výjmečného stylu a úžasného nadaní a nápaditosti.

Vídeň zábavná - Prater
Do Pratru se dostanete nerychleji S-Bahnem nebo metrem U1 na stanici Praterstern.Samotné atrakce jsou pořád velmi drahé,hlavně pro nás Čechy.Jedno svezení na horské dráze  za více než 100 šilinků.Ale člověk by měl zkusit největší a nejznámější atrakci Prátru - obří kolo.Naskýtá se z něj nádherný výhled na centrální část města a na Dunaj.Je to úchvatný zážitek.

Vídeň dopravní
Cestovat autem po Vídni je síla.Člověk neznalý tohoto města by neměl vjíždět do centra vůbec.Systém jednosměrek zůstává záhadou i pro  rodilé občany.Provoz v celém městě je nadmíru silný, pořád se vlečete v kolonách.
Určitě se na chvíli vyplatí auto odložit a vydat se toulky městem hromadnou dopravou.Systém linek metra a tramvají je přehledný a sítě dopravních prostředků dostatečně husté. A proto šetřete si nervy a jezděte raději metrem, je to pohodlnější.
Vlaky metra jsou rychlé čisté a spolehlivé.Metro jezdí každou chvíli a spojuje všechny důležité místa velkoměsta.

Vídeň-ská káva
V každé Vídeňské restauraci si můžete dát vynikající vídeňskou kávu.S tou,kterou Vám dají u nás V Česku se to nedá srovnávat.Vychutnat si  chutnou vídeňskou kávu,ve stylovém prostředí patří určitě k návštěvě Vídně.Bohužel opět se musíme připravit i na stylovou Vídeňskou cenu 50šilinků.

Vídeň Rexova
Po Vídni existuje mnoho procházkových tras, některé standartní,jiné,ale neobvyklé.Jako Rexova prohlídková trasa.Zahrnuje místa,kde se natáčel známý seriál  rakouské televize. A zdarma dostanete i housku se salámem :-)

 
E) Okolí centra
  nahoru

Město protíná systém šesti linek metra označených U. Metro je moderní , rychlé a jezdí často. Občas jezdí i na povrchu nebo na mostech.

- Několik linek rychlovlaků (S-bahn), označených velkým S. Vlaky vzjíždějí z nádraží a protínají celé město a spojuje centrum s okrajovými a přilehlými částmi města.

- Tramvaj - Strassenbahn
- hustá  síť povrchové dopravy rozbíhající se z centra, vhodně doplňuje linky metra. Dnes ve Vídni jezdí supermoderní soupravy nízkopodlažních tramvají, ale občas se dá zahlédnout i stará souprava, a tp konečně přichází pravá romantika města.

Jízdenky -
- jedna cesta (ein fahrt) 1,50€
-
24hodinová 6€
-
 nákupní (shopping karte) 4€ - jen ve všední den
 


mail

 

  

 

 Města Světa 2006   f.bursik@seznam.cz