Cestník

"M ě s t a   j s o u   k ř i ž o v a t k y   c e s t  a   z á k l a d y  c i v i l i z a c í"

Evropa Asie Amerika Austrálie Afrika
 

index > Evropa > Zábřeb

Záhřeb (Zagreb)  - Střední Evropa na Balkáně
Chorvatsko

         
A) Návštěva Záhřebu
  nahoru

Cesta od maďarských hranic, přes Koprivnici (první chorvatské město za hranicemi, sídlo známé potravinářské společnosti Podravka), do Záhřebu vede rovinatou  krajinou plnou malých a chudých vesniček, ale přesto pěkně opravených nádražíček. Čím více se přibližujeme malým vláčkem k Záhřebu, tím více přibývá vesniček. A již přichází Sesvete, město skoro splývající s předměstím Záhřebu. Zde se poprvé objevují, pro nás tak známá, paneláková sídliště.

Záhřebské Hlavní nádrží – Glavni kolodvor, není zrovna reprezentativní stavbou, rozmlácená okna a všude špína, což kontrastuje s prostorem před budovou nádraží, kterou zapadající slunce naštěstí obaluje do žlutého hávu.
Přichází problém číslo jedna, kde ve městě s 800.000 obyvateli přespat? Přečtení průvodce dává naději v podání kempu v obci Lučko na předměstí velkoměsta. Vyrážíme tedy tramvají a pak autobusem. Cesta trvá déle než hodinu a cíl je pěkný zapadákov. Bohužel naše dlouhá cesta je zbytečná, žádný kemp tu není, ani nikde jinde v Záhřebu a okolí. A tak odbočujeme do kukuřičného pole a jdeme do hajan.


Den v Záhřebu

Jízdenka na jednu jízdu stojí 6kun, což není nejlevnější, daleko výhodnější je koupit si jízdenku na 24 hodin. Ta stojí pouze 16 kun. Což už je výhodné i pro našince.
Batohy necháváme v úschovně na Hlavním nádraží – 10 kun za batoh a vyrážíme na prohlídkuMedvedgrad centra města.

Záhřeb se rozkládá v místech, kde rovina přechází do pohoří Trg Bana JelačicaMedvedica, které se rozkládá severním směrem od města. Na svazích pohoří je zdálky viditelný hrad. To je Medvedgrad, historické chorvatské sídlo postavené na vysokém ostrohu, který skýtá ochranu. V noci je pak hrad nádherně osvětlen.
Prohlídku začínáme u Hlavního nádraží (Glovni kolodvor), kde pokračuje přes přilehlý park Tomislavov Trg, Strossmayerov Trg až na centrální náměstí Trg bana Jelačica. Zde je turistické informační centrum, kde Vám pomohou v hlavních evropských jazycích. A toto náměstí je skvělým východiskem, jak na dva historické vrcholky Kaptol a Gornji Grad tak i pomocí jedné z mnoha tramvajových linek kamkoliv do Záhřebu.

KatedrálaMy vyrážíme na Kaptol na jehož nejvyšším bodě je nejznámější a nejmohutnější stavba města, Záhřebská katedrála, postavena v 13. až 18. století v románském slohu. V roce 1880 byla poničena zemětřesením a předělána jako negotická bazilika. Je to velká monumentální stavba ukazující hrdost a nezávislost Chorvatského národa.kostel sv Marka
Poledne a s tím spojená vysoká teplota nás nutí se uchýlit do stínu parku Ribnjak, který je hned pod katedrálou. Zde piknikujeme.

Po siestě vyrážíme vstříc druhému historickému vrchu - Gornji Grad, nejdříve do údolí a následně po dlouhých dřevěných schodech až do nejvýše položené historické čtvrti Záhřebu, se spoustou spletitých a starobylých uliček. Nejvýznamnějším místem této čtvrti je kostel sv. Marka na Markově Trgu, který má nádherně zdobenou střechu, jsou na ní dva barevné znaky. Kolem Univerzitních budov a středověké kamenné brány sestupujeme k horní stanice pseudolanovky.

JarunVysoká teplota z nás vytahuje poslední zbytky sil a  my potřebujeme osvěžení. Takové osvěžení nabízí olympijské středisko Jarun, vedle řeky Sávy na jihozápadě města. Jarun je komplex jezer a kanoistickou drahou v rozlehlém  parku. Nejkratší spojení z centra je tramvajemi 5 a 17. Kolem dvou jezer jsou dlouhé pláže s restauracemi, převlíkárnami a stánky. Koupání zde je naprosto  úžasné. V noci se tu pak dá v klidu přespat.
 

B) Zajímavosti města
  nahoru

Vrch Kaptol je historický pahorek města na kterém stojí Záhřebská katedrála, postavena v 13. až 18. století v románském slohu. V roce 1880 byla poničena zemětřesením a předělána jako negotická bazilika. Je to velká monumentální stavba ukazující hrdost a nezávislost Chorvatského národa.

Gornji Grad druhý historický pahorek města sestává se spousty spletitých a starobylých uliček. Nejvýznamnějším místem této čtvrti je kostel sv. Marka na Markově Trgu, který má nádherně zdobenou střechu, jsou na ní dva barevné znaky. Dále Středověké kamenné brány sestupujeme k horní stanice pseudolanovky.

Botanická zahrada – oáza klidu v centru města hřbitov Mirogoj

Park Maksimir (ZOO) – největší a nejlepší park v jihovýchodní Evropě založený v roce 1794. Nachází se v něm starý dubový les a romantická jezera.

Hřbitov Mirogoj – zelený hřbitov se spoustou nádherných hrobek a impresivních arkád.

Galerie – Muzeum Mimara, Dům chorvatských výtverných umělců, Klovičevy dvory, Strossmayerova galerie, chorvatské muzeum naivního umění

 
C) Historie
  nahoru

První písemná památka pochází z roku 1094 a mluví o dvou sídlech ležících na dvou kopcích těsně vedle sebe Gradec a Kaptol. V tomto roce zde bylo založeno biskupství. V době tureckých nájezdů ve 14. – 18.století byl Záhřeb důležitou pohraniční baštou.
V 17. a 18. století celé město dostává nový barokní kabát. Staré dřevěné domky jsou bourány a nahrazovány barokními měšťanskými domy. Do města přichází obchodníci a bohaté šlechtické rodiny. Vznikají školy a nemocnice, nádherné parky, bulváry a město opouští středověké hradby a stává se obchodním a kulturním centrem oblasti.
Administrativním spojením Kaptolu a Gradech vznikám v roce 1850 jediné velké město Zagreb. K jeho rozvoji a honosnosti paradoxně pomohlo velké zemětřesení v roce 1880. Po této události dochází k masové výstavbě jak budov, tak i komunálních služeb a veřejné dopravy.V 19. století prudce vzrůstá počet obyvatel. A ve 20. století za éry Jugoslávie dochází k rozvoji průmyslu a obchodu. Záhřed se stává důležitou obchodní křižovatkou. V 90. letech 20. stol. Se Chorvatská republika osamostatňuje a Zábřeb se stává hlavním městem. Přichází mohutný rozvoj města, současné době má Záhřeb 800.000 obyvatel a je nejbohatším městem Balkánu.

 

D) Doprava
  nahoru

Kostru městské veřejné dopravy  tvoří tramvaje, sice staré ale slouží. Na okrajích města síť doplňují nízkopodlažní autobusy.

Jízdenky – 1jízda 6kn a 24hod – 16kn

Vlak a bus leží několik zastávek tramvaje od sebe, dá se dojít i pěšky
 
E) Odkazy
  nahoru

http://www.zagreb-touristinfo.hr – oficiální a přehledná stránka o městě v Angličtině
http://www.akz.hr – autobusové nádraží Záhřeb, odjezdy a příjezdy autobusů do celého Chorvatska
http://www.hznet.hr/hr - železnice a vlaková síť
http://www.hak.hr/hrv/naslovnica/index.asp - autoklub, webkamery a informace o silnicích nejen směrem k moři
 


mail

 

  

 

 Města Světa 2006   f.bursik@seznam.cz